Yoga ve meditasyon rahatlamanızı nasıl sağlıyor? İpuçları

Kimi zaman uzun ve yoğun geçen bir günün sonrasında, izlenecek basit yoga hareketleri gevşemenizi sağlayabilir. Yoga yapmak gün sonunda rahatlamanın yanı sıra sabaha güzel bir başlangıç yapmak için de etkili bir yoldur. Uygulayacağınız birkaç basit yoga hareketi modunuzu pozitif olarak ayarlamaya ve zihninizi temizlemeye yardımcı olur.

Meditasyon

Meditasyon, günlük yaşamda var olan stresten ve kaostan kurtulmak için kendinizle baş başa kalabilmeye, zihni susturmaya ve sessiz bir ortamda farkındalık kazanmaya olanak tanır. Meditasyon ile zihninizi boşaltmayı denedikten ve sakinleştikten sonra yoga hareketlerine geçmek tamamlayıcı etki yaratacaktır.

Sağlıklı olma ve zinde kalmaya ilişkin, pek çok farklı düşünceler ve takip edilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda zihninizi yatıştırmak, farkındalıkla hareket etmek ve kendinizi daha iyi yönetebilmek adına faydalanabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşacağız.

  • Uygulamayı gerçekleştirirken tamamen sessiz ve tenha bir yerde olduğunuz ihtiyacını düşünmeyin. Şimdilerde sessizlik bulmak oldukça zor. Sesten kaçmak yerine onu yok saymak sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.
  • Dikkat dağıtıcı araçlardan kurtulun. Aşırı derecede gürültülü alanlardan uzaklaşın, telefon ve bilgisayardan uzak durun. En azından sesini kısın ve yatak odanızın kapısını kapatın.
  • Kendinizi meditasyon ve yoga aletlerine odaklamayın. Her yerde meditasyon ve yoga yapabilecek şekilde kendinizi eğitin, buna alışın.
  • Rahat hissettiğiniz yerde oturabilir veya uzanabilirsiniz. Yine gözlerinizi açık veya kapalı tutabilirsiniz. Sizin için en uygunu neyse onu tercih edin.
  • Nefes alma tekniklerini öğrenin ve sevdiğiniz yöntemi kullanın. Eğer yeni başlıyorsanız kendinize ilk başlarda yüklenmeyin. Yavaşça, keyif alarak ilerleyin. Her nasıl zihnimiz için bir şeyleri öğrenmek adına alışma evresi gerekiyorsa, vücut için de aynı şey geçerlidir.
  • Nefesinize odaklanın. Evet, yine ilk başlarda zor olacak ancak buna alışacaksınız. Yalnızca havayı hissedin ve vücudunuzdan dışarı çıktığınızı düşünün. Nefesinizin ve bunun nasıl hissettirdiğinin farkında olun.
  • Telaş yaptığınız veya negatif düşüncelere kapıldığınız ufak davranışlarınızı keşfedin. Halledilmesi basit olan ve aslında sadece alışkanlıklardan dolayı kökleşmiş durumlara el atın. Kendinizi fark edin ve yönlendirin.
  • Uzun uzadıya listeler yapmayın. Anı yaşayın. Örneğin; Geçmişin verdiği rahatsızlık veya geleceğin yarattığı kaygıya boyun eğmek yerine bulunduğumuz zamanda hareket edin. Listeler zaten farkındalıkla otomatik olarak oluşacaktır.
  • Sakinleşmenizi sağlayacak, size rehberlik edecek ve önem taşıyan bir veya iki anahtar kelime bulun. Kendinize pozitif duygu aşılayın.
  • Kendinize 20 dakika sessiz kalabileceğiniz, kendinize vakit ayırabileceğiniz bir alan bulun.

Karmaşık ve rahatsız edici yaşam tarzından kaçmanın, kendinize ses ve değer vermenin tadını çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.